poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Aranżacje bazujące na kontraście

Stare piękne żeliwne czajniki, wysłużone mosiężne moździerze kuchenne, żelazka z duszą, maszyny do pisania sprzed 100 lat, wiekowe markowe maszyny do szycia i inne przedmioty codziennego użytku poprzednich epok... dobrze zachowane, ale noszące na sobie ślad czasu i ślad użytkowania, mające swoją historię i przez to także swój niepowtarzalny charakter.

Te wszystkie piękne dawne przedmioty mogą cudownie dodać charakteru dzisiejszym nowoczesnym (i bezdusznym czasami) wnętrzom. Futurystyczna kuchnia bazująca na metalu i szkle oraz jasnych zimnych barwach będzie wspaniale ocieplona i wzbogacona stylowo starymi mosiężnymi i / lub miedzianymi naczyniami kuchennymi, które mogą stanowić albo jej dekorację, albo także zwyczajne wyposażenie.

Kontrast w aranżacji polegający na zestawieniu starego z nowym świetnie sprawdza się także w innych pomieszczeniach, w których - tak jak choćby w salonie - zamiast stolika ustawimy na przykład stara maszynę do szycia Singera. Jej blat będzie pełnił rolę nie tylko dekoracyjną, ale i użytkową. Zyskamy niepowtarzalny klimat i nadamy wnętrzu oryginalności, a także autentyczności i głębszego nieco wyrazu. W gabinecie takim akcentem przeszłości może być stara ładnie zachowana maszyna do pisania lub na przykład jakiś unikatowy kałamarz (czasem można znaleźć bardzo cenne rzeczy tego typu na targach staroci, nie tylko w drogich antykwariatach). Do sypialni dobierzmy jakąś lampę z czasów naszych babć lub prababć, albo ustawmy tam mosiężne ażurowe żelazko (takie otwierane, z duszą) i wstawmy do środka świeczkę typu tea-light. Będzie wyglądać przytulnie i magicznie, bo stary zapomniany przedmiot pięknie nam w ten sposób ożyje (wcale nie musimy używać go do prasowania - wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni).

Klepsydry, imbryczki, świeczniki, tygielki, kufry, puzderka... wszystkie tego typu przedmioty codziennego użytku... zwykłe, ale piękne i coraz rzadziej dziś spotykane dodadzą waszemu domowi uroku, ciepła, stylu... To taki fajny "dotyk przeszłości", którego nie zastąpią nawet najlepsi współcześni designerzy. Bezcenne!

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Lubicie balkony?

piątek, 19 sierpnia 2011

Ściana w fotografiach

Jednym z ciekawszych pomysłów na oryginalną i jednocześnie bardzo osobistą aranżację pokoju jest ozdobienie ściany fotografiami. Ale UWAGA! Nie chodzi o zawieszenie na niej kilku ramek ze zdjęciami ślubnymi. Chodzi o stworzenie dość spontanicznego kolażu na _całej_ ścianie.

Przyklejamy na niej zdjęcia różnej wielkości, kolorowe i czarno-białe, pozowane i takie zwyczajne - z wakacji czy urodzin. Foty umieszczamy niekoniecznie pod linijkę - mogą być w różne strony i częściowo nachodzić na siebie tworząc niby niezamierzony nieład artystyczny. Wszystko zależy od inwencji własnej i od upodobań. Ekspozycja taka ma przede wszystkim wyglądać naturalnie i sprawiać nam przyjemność, bo w końcu każde spojrzenie na ścianę tak udekorowanego salonu przywoła jakies wspomnienia. No i jest jeszcze jeden plus - nie znudzi nam się szybko, ponieważ ciągle może się zmieniać. Łatwo dorzucać na ścianę kolejne fotki, łatwo zmienić ich układ, zawsze może być coś nowego.

Polecamy spróbować! Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie ma dużo mebli i gdzie zastosowano delikatną kolorystykę przy urządzaniu wnętrza.

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Mieszkanie dla singla!

Praktyczna aranżacja mieszkania dla singla inspirowana powierzchniami mieszkalnymi na jachtach. 24 metry kwadratowe i wszystko w jednym! Świetna propozycja dla aktywnych ludzi, którzy uwielbiają zmiany i ruch oraz szybko nudzą się 'stabilną' aranżacją pomieszczenia :)