piątek, 2 października 2020

Jak się urządzić w "stodole" i jakie okna tam wstawić

Zwarta bryła, dwuspadowy dach i ogromne okna to znaki rozpoznawcze nowoczesnych domów typu stodoła, które od kilku lat są architektonicznym hitem w budownictwie jednorodzinnym. Coraz więcej inwestorów wybiera dziś taki właśnie projekt domu. W jaki sposób go zaaranżować i jakie systemy okienne wybrać?

Zarówno wystrój wnętrza, jak i okna w projekcie „stodoły” powinny współgrać, a nawet podkreślać charakter tego rodzaju budynku. Tu rządzi prostota formy, funkcjonalność i natura. Doskonale sprawdzają się więc na przykład nowoczesne aranżacje bazujące na naturalnej kolorystyce i materiałach, oraz minimalistyczne w designie systemy okienne. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma również energooszczędność, dlatego przeszklenia muszą mieć wyśrubowane parametry termoizolacyjne.

Podział przestrzeni w domu – stodole

Nawet stosunkowo niewielki metraż domu – stodoły pozwala wygodnie się w nim urządzić, bo przestrzeń jest bardzo ustawna. Budynek wznosi się zazwyczaj na planie prostokąta, co ułatwia optymalne wykorzystanie 100% powierzchni użytkowej. Najpopularniejsze projekty to domy parterowe z antresolą, dzięki której można w praktyczny sposób zagospodarować dodatkowo poddasze, ale równie dużym zainteresowaniem cieszą „stodoły” aranżowane jako studio (bez podziału na parter i „górę” oraz szatkowania powierzchni na kilka pomieszczeń). Ciekawym rozwiązaniem pośrednim jest zachowanie otwartego układu wnętrz, ale z opcją podzielenia przestrzeni wewnątrz domu przeszkleniami – od sufitu aż po dach, w stylu industrialnym. Aranżacja taka nie pomniejsza wizualnie wnętrza, a bywa praktyczniejsza.

Jeśli decydujemy się na dom – stodołę z poddaszem użytkowym, środek wydaje się zwykle nieco bardziej przytulny, bo przestrzeń na parterze nie jest aż tak wysoka. W takim wariancie należy pamiętać, że niezwykle ważnym elementem funkcjonalnym, ale i dekoracyjnym, są schody. Powinny być dobrane szczególnie uważnie, by swoją formą nie przytłaczały wnętrza i dobrze wpisywały się w minimalistyczny charakter całego projektu.

Kiedy z kolei wybieramy opcję wysokiego wnętrza, często pokazujemy w aranżacji elementy konstrukcyjne dachu i urządzamy dom w bardziej surowym stylu, pozwalając jeszcze mocniej wybrzmieć przestrzeni i światłu, które ją nieskrępowanie wypełnia, oraz podkreślając surowce, których użyto do wykończenia wnętrza. W takim przypadku zwykle są to cegły, beton, drewno...

Stodoła wcale nie musi być rustykalna

Mimo tego, że bryła domu – stodoły jest inspirowana wyglądem wiejskich budynków gospodarczych, nie oznacza to wcale, że wnętrze takiego domu musi być urządzone w stylu rustykalnym. Może być – i będzie to wyglądać świetnie (z ciężkimi, drewnianymi meblami o uproszczonym kształcie), ale równie dobrze będzie prezentować się na przykład aranżacja wielkomiejska (z minimalistycznymi szarościami i elementami betonowymi). Stodołę można zaprojektować jak loft, zaaranżować w stylu skandynawskim lub połączyć wybrane elementy z różnych stylistyk. Za każdym razem jednak należy pamiętać o tym, aby urządzając taki dom, wydobywać poprzez wystrój jego naturalne walory i cechy charakterystyczne, które tak bardzo odróżniają go od standardowych projektów.

Drewno, cegła, beton, metal, szkło...

Domy – stodoły to z zewnątrz przede wszystkim wykończenie drewniane i/lub ceglane, a także beton, metal i oczywiście szkło. Naturalne materiały, ich faktura i kolor najlepiej pasują także do aranżacji wnętrza, aby całość była spójna. Dotyczy to zarówno podłogi, jak i ścian oraz elementów konstrukcyjnych czy funkcjonalnych. W stodołach nie dziwią więc na przykład drewniane belki, metalowe schody, szklane drzwi, cegły na ścianie czy beton na podłodze. Jeśli urządzamy się w klimacie „sielskim”, stawiamy na cieplejsze w odbiorze surowce i barwy drewna, jeżeli natomiast preferujemy nowoczesny minimalizm, wybieramy głównie chłodne biele, metalową czerń i betonowe odcienie szarości oraz szkło. W jednym i drugim przypadku warto oczywiście przełamać wystrój jakimś ciekawym kontrapunktem.

Ogromne, energooszczędne okna

I wreszcie to, co stanowi duszę domu – stodoły i decyduje o oryginalnym charakterze budynku, czyli wielkoformatowe przeszklenia, obejmujące często całą ścianę szczytową. To one sprawiają, że zwykła, mało subtelna bryła zyskuje zupełnie niezwyczajną lekkość, że dom szczelnie wypełniony jest naturalnym światłem, że promienie słoneczne ogrzewają jego wnętrze, i że integralnym elementem części mieszkalnej staje się doskonale skadrowany widok zza okna.

Główne przeszklenie powinno wychodzić na południową lub zachodnią stronę, aby optymalnie wykorzystać światło dzienne i ciepło słoneczne. W przypadku całościennej konstrukcji szczytowej na dole stosuje się otwierane systemy tarasowe – przesuwne lub rozwierane, które wprost nawiązują do otwieranych w taki sposób wrót stodoły, na górze natomiast przeszklenia fix o dowolnych kształtach. Do takich projektów poleca się systemy okienne  Reveal Slide i Genesis oferowane przez OknoPlus.

Reveal to smukła, aluminiowa konstrukcja, która daje nie tylko doskonały efekt designerski, ale także termoizolacyjny. Wąskie profile i duże tafle szkła sprawiają, że wnętrze domu – stodoły jest maksymalnie doświetlone (co dla tych projektów jest jedną z najważniejszych wytycznych), a wydajność energetyczna szyby jest w tym przypadku nawet o około 20% wyższa, niż w najlepszych oknach dostępnych obecnie na rynku. 

Genesis, stworzony z myślą o nowoczesnych domach, również świetnie wpasowuje się w stylistykę i techniczne wymagania projektów typu stodoła. To rozwiązanie proste, eleganckie i funkcjonalne, sprawdzające się zarówno w roli okna, jak i przeszklenia ściany. System ten pozwala realizować nawet najśmielsze wizje architektów w zakresie gabarytów i kształtów. Na uwagę zasługuje tu smukły, aluminiowy profil i wysokie parametry termoizolacyjne.

***

Dom - stodoła urzeka prostotą i funkcjonalną elegancją. To modny i ekologiczny wybór oraz niezwykle wdzięczny temat aranżacyjny. Projekty tego typu są stosunkowo niedrogie w realizacji, a do tego dom można postawić szybko. "Stodoły" sprawdzają się ponadto nie tylko w otoczeniu lasów i łąk czy na dużym terenie, ale także na wąskiej, miejskiej działce.


Źródło: materiały prasowe OknoPlus

4 komentarze:

 1. Piękny dom! Chciałabym zobaczyć jak wygląda sypialnia i łazienka.

  OdpowiedzUsuń
 2. To musi być naprawdę wyzwanie by urządzić tam funkcjonalne wnętrze

  OdpowiedzUsuń
 3. Te wielkie okna to się przepięknie prezentują

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę porad związanych z tym tematem - https://domzenergia.pl/
  Wszystko da się całkiem logicznie poukładać i o to tutaj chodzi.

  OdpowiedzUsuń