piątek, 12 listopada 2010

Kolorystyka wnętrz

Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych gustów i upodobań, ale urządzając mieszkanie czy dom warto jednak pamietać o kilku ogólnych zasadach doboru kolorów.

  • Barwy jasne, stonowane, pastelowe, biel... pozwalają optycznie powiększyć małe pomieszczenia. Natomiast kolory ciemne, ciężkie, "pochłaiające światło" dają wrażenie, że przestrzeń jest mniejsza, niż rzeczywiście jest.
  • Barwy ciepłe świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, których okna wychodzą na zachód. Ciepłe popołudniowe światło słoneczne będzie się z nimi dobrze komponować. Za to kolory chłodne pasują do pomieszczenia, którego okna wychodzą na wschodnią stronę.
  • Chcąc wizualnie obnizyć nieco sufit, można pomalowac go na taki sam kolor, jak ściany (lub ciemniejszy). Aby osiągnąć efekt odwrotny, sufit należy pozostawić biały.
  • W pokojach, w których odpoczywamy, warto zastosować kolorystykę sprzyjającą relaksowi i uspokojeniu... delikatne zielenie, niebieskości, brązy i beże, żółcienie.
  • Pokój przeznaczony do pracy najlepiej pomalować tak, by kolory wspomagały kreatywność i pobudzały do działania... ostry granat, pomarańcz, czerwień (ale tylko w akcentach, ponieważ całe pomieszczenie w jednym z takich kolorów byłoby zbyt męczące i denerwujące.
No i na koniec - nie bójmy się łączenia kolorów! Pomieszczenie nie musi być pomalowane w całości w jednym kolorze. Każda ściana może być w innym odcieniu. Można także wyraźnie kolorem oddzielić od całości którąś część pokoju (np. jeden narożnik czy jedną z czterech ścian) aby w tym miejscu stworzyć wrażenie odrębności (miejsce do czytania, oglądania telewizji, pracy przy komputerze... etc.). Warto eksperymentować, jeśli tylko jest ku temu okazja, mamy odpowiednio dużo czasu i środków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz